Yeşile Dönüş Projesi

[:tr]

Yesile Donus Projesi
Yeşile Dönüş Projesi

YEŞİLE DÖNÜYORUZ!

Doğayla ilişkimizi sorgulama vakti gelmedi mi? Sizce de bu ilişki artık sadece insandan yana bir alış değil mi?  Her gün çöp kutularımızda biriktirdiğimiz atıklar çöp depolama alanlarına gönderilecek kadar değersiz mi? Tüketiyoruz. Evimize alışveriş poşetleriyle dönüyor, aldıklarımızı kullandıktan sonra yiyecek atığını, plastiği ve kağıdı aynı yerde  biriktiriyoruz. Sonra da poşetin ağzını bağlayıp en yakın çöp kutusuna bırakıyoruz. Burada bitmiyor. Tüketmeye devam ediyoruz. Bu kısır döngü ne yazık ki doğanın dönüşümüne katkıda bulunmuyor, tam tersi hem çöp dağları oluşturup gezegenimizi soluksuz bırakıyor hem kendi soluduğumuz havayı, içtiğimiz suyu ve besinimizi aldığımız toprağı tüketiyoruz.                                                                                                               Peki bu atıklarımızın hepsi gerçekten çöp mü yoksa doğadan ödünç aldıklarımız mı? Artık doğaya ve onun sunduklarına sahip olduğumuz yanılgısından kurtulalım; bunların geçici bir süre kullanıcısı olduğumuzu unutmayalım. “İhtiyacımız olan kadarını ihtiyacımız olan süre boyunca” kullanalım. Sadece tüketen olmaktan çıkıp doğada kendiliğinden var olan dönüşümün bir parçası da biz olalım. Geri dönüşüm sürecini artık başlatmamız gerekiyor.

AMA NASIL?

Doğaya olan borcumuzu ödemeye evimizden başlamaya ne dersiniz? Atıklarımızı ayırarak ilk adımı atalım. Biliyoruz ki her atık çöp değil. Çünkü biliyoruz ki atacağımız her adım gezegendeki varlığımızın da geleceğini belirleyecek. “Yeşile Dönüş” için attığımız her adımın yeryüzüne bir nefes olacağına inanıyoruz. Doğa ve insanın yeniden buluşmasını sağlamak için dönüşüme hazır mısınız? Hazırsanız aramıza bekliyoruz.

PROJE İÇERİĞİ

Derneğimiz tarafından hazırlanan “Yeşile Dönüş Projesi” bir sıfır atık eğitim programıdır. Proje katı atıkların öz niteliklerini kaybetmeden yerinde ayrıştırılması ve bunun bir yaşam biçimi haline getirilmesi üzerine tasarlanmıştır. Farklı sanat disiplinlerinden yararlanıldığı eğitim programında, çocukların hayatlarına dokunarak farkındalık oluşturmak, onlar aracılığıyla aile bireylerine ve yakın çevrelerine ulaşmak hedeflenmektedir. Bu süreçte öğrenci ve velilere, evsel katı atıkların yerinde ayrıştırılması ve geri dönüşümü konusunda atölye eğitimleri verilecektir. Yaşayarak öğrenme üzerine kurulu atölyelerde çocuklar kendilerini sanat yoluyla ifade etme fırsatı bulacak, yaratıcılıkları gelişecek ve böylelikle kalıcı öğrenme ortamı sağlanacaktır.

Sürekli tüketime dayalı bir hayat biçiminin dayatıldığı bir çağda çocukların hayatında geri dönüşümü görünür ve anlamlı hale getirelim, “atıklar üzerinde ne yapabiliriz”i düşünmelerine yardımcı olarak “tüketici” değil, onları “üretici” kılalım. Zaten tüm çocuklarda var olan renkli ve yaratıcı doğayı zedelemeden sanatın renkli ve yaratıcı yanıyla buluşturalım, bunu yaparken de gitgide soluksuz kalan dünyamıza bir nefes olalım diyerek;

8 farklı atölye ve 1 sergiden oluşan “Yeşile Dönüş ” projesine tüm çocuklarımızı davet ediyoruz.

Yeşile Dönüş Projesi  eğitim programlarımız ve içeriklerle ilgili detaylı bilgi için iletişim kısmından bizimle bağlantıya geçebilirsiniz..

 

[:en]

WE ARE RETURNING TO GREEN!

Yesile Donus Projesi

Has the time not come yet to question our relation with the Nature? Do you not think this relation is based on taking solely in favor of humans?

Is our accumulating garbage in trash cans worthless enough to be dumped at land fill?

We consume. We return to our homes with shopping bags and after we consume, we put together food, plastic and paper waste in the same place. Then we tie up the bag and throw it to the nearest trash can.

And it does not end here. We continue consuming. Unfortunately this cycle does not help to the Nature’s cycle, quite the opposite, we leave our planet out of breath and we use up the air we breathe, the water we drink and the soil we grow our food.

But, is the garbage we throw waste? or things we borrow from the Nature? We should give up the wrong idea that we own the Nature and what it offers; we should remember that we temporary users of them.

Let’s use “as much we need as long as we need”. Let’s not be solely consumers but be a part of the natural cycle that exist as such. We have to start the process of recycling.

BUT HOW?

How about starting from returning what we owe to the Nature? Let’s take the first step by separating our waste. We are aware that every waste is not garbage. Because we know that every step we take will define the future of our existence on this planet. We believe that every step we take towards “Returning Green” will become a breath to the Earth.

Are you ready for Transition to support the meet of the Nature and Human Being? If you are, we will be expecting you among us.

RETURNİNG TO GREEN 

“Returning to Green Project” is an educational program of recycling initiated by our Association. Project is designed upon solid waste separation at place without losing its attribution and promoting this as a life style. This education program utilizes artistic disciplines and it is aimed to raise awareness by touching children’s life and by this means reaching out to their families and acquaintances. There will take place of workshops about domestic waste separation at place and recycling to children and parents during this process. These workshops are based on live and learn principle and children will have the opportunity to express themselves through art, their creativity will improve and therefore permanent learning will be achieved. We care about bringing recycling apparent and meaningful in children’s lives where a life style based on continuous consumption is imposed. Therefore we believe that we will succeed when we encourage children to think about “what can be done about solid waste” by providing them an environment that they learn how not to be “consumers” but “producers”. We aim to educate children by bringing them together with the colorful and creative side of art without damaging their colorful and creative power which already exist in their system.

We invite all children to “Returning to Green Project” consisting of eight different workshops and one exhibit.

Diğer haberler

Beykoz Pilot Uygulama(Yeni sekmede açılır)