Yeşil Karıncalar Okulu

YEŞİL KARINCALAR OKULU OLMAK İSTER MİSİNİZ?

Karıncalar Okulu

Yeşil Karıncalar Okulu

 İKLİM KRİZİNE KARŞI YEŞİL KARINCALAR OKULLARA ZİYARETE GELİYOR.

Yeşil Karıncalar, BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri içinde yer alan hedefler doğrultusunda iklim krizine karşı birlikte mücadele etmek için okulumuzu ziyarete geliyor. BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları içinde yer alan ‘Sorumlu Tüketim ve Üretim’ başlığını irdeliyoruz. 

KİM BU YEŞİL KARINCALAR?

Biz Yeşil Karıncalar, Avustralya kıtasında yaşayan, iklim kriziyle mücadele etmek için dünya yolculuğuna çıkmış endemik bir karınca türüyüz. Toplumun her kesimiyle iklim krizine karşı dönüşüm başlatmayı amaçlayan projelere katkı sağlıyoruz

NEDİR BU İKLİM KRİZİ? 

Küresel ısınma; “Atmosfere salınan sera gazlarının artması nedeniyle dünyanın ortalama yüzey sıcaklığının artmasıdır.” şeklinde tanımlanabilir. Küresel ısınmayı tetikleyen temel sebep havadaki karbondioksit oranının artışıdır. Havadaki karbondioksit oranı arttıkça dünyaya gelen güneş ışınları olması gerekenden fazla emilmekte ve bu da atmosferdeki ısının artmasına sebep olmaktadır. Küresel ısınma da iklim krizine neden olmaktadır. İklim krizinin en önemli sebebi tüketimlerimizin aşırı derecede artmasıdır.

YEŞİL KARINCALAR NELERE ODAKLANIYOR? 

         İklim krizinden dolayı, dünyanın her yerinde çocukların, gezegenin geleceği konusuna kaçınılmaz olarak hem yakından ilgili hem de endişeli olduklarını biliyoruz. Bu konuda bilgi ve farkındalıklarının arttırılmasını ve bu sorunlarla ilgili sahip oldukları yaratıcı fikir ve önerilerini geliştirmeleri ve yansıtmalarının da çok değerli ve önemli olduğuna inanıyoruz. Bu doğrultuda “Yeşil Karıncalar / Bir Sıfır Atık Eğitim” programını geliştirdik. Bu programdaki eğitimlerle gelecek nesillere, dünyaya ve kaynaklarına saygılı yaşamı hatırlatıyoruz. Alışkanlıklarımızı değiştirmeye davet ediyoruz
 BM  2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasında yer alan 12. Hedef  “Sorumlu tüketim ve üretim” e odaklanarak “İklim krizini nasıl önleyebiliriz ve gezegenimizi nasıl koruyabiliriz?” sorunu daha yakından tanıyarak, bireysel olarak kendi becerileri, eğilimleri, yaratıcılıkları doğrultusunda çözüme yönelik fikirler geliştirmelerine olanak sağlayan 8 haftaya yayılan bültenler aracılığıyla uygulamaları gerçekleştireceğiz.

NEREDEN BAŞLIYORUZ?

Sıfır atıklı bir yaşam ve iklim için yapabileceğimiz tüm deneyimleri kendi eğitmen ve görevli personelimizle sınıflardan, mutfağa, atölyelerden bahçeye  kadar okulun tüm alanlarına taşıyarak başlıyoruz. 
Personel eğitiminden sonra çocuklarımızla başlayacağımız projede Yeşil Karıncalar / Bir Geri Dönüşüm Hikayesi ve Yeşil Karıncalar / Bir Sıfır Atık Oyunu eğitim kiti ile evlerimizde bir çevre hareketi başlatabilmenize ön ayak olacağız. Hem sıfır atığın prensipleri öğreneceğiz hem de evlerimizde çıkan atıkları nasıl sınıflandırıp ayrıştıracağımızı öğreneceğiz. 

SİZLERLE NELER YAPACAĞIZ?

Gezegenimiz için hepimizin yapacağı bir şeyler var. Çocuklarımız aracılığıyla her hafta aşağıdaki başlıklarda okulda çalışmalar yaparken, sizlere de o hafta bir mektup göndereceğiz. Bunları çevreyi korumak adına pdf dosyası olarak e-mail olarak göndereceğiz. Bu sefer öğretme işini çocuklarımıza vereceğiz. Okulda öğrendiklerini sizlere aktarmalarını sağlayarak hem bu konuda özgüvenlerini geliştirmek hem de ailelerin bu konuda farkındalıklarını arttırmak istiyoruz. Bu sayede siz velilerimiz aracılığıyla iş ve aile çevresindeki insanlara yansımasını gezegenimiz için herkesin bir adım atabilmesini diliyoruz. 
.

YEŞİL KARINCALAR OKULU PROGRAMI ÇOCUKLARA NELER KAZANDIRACAK?

Proje ile öğrencilerimize kazandırmak istediğimiz bilgi, tutum ve beceriler şunlardır:
* Evsel atıkların doğa ve canlılar için oluşturdukları risk ve sorunlarla ilgili farkındalık kazandırmak
* Geri dönüşüm uygulamalarının doğaya ve canlılara katkıları ile ilgili farkındalık kazandırmak
* Geri dönüşüm yerinde ayrıştırma için gerekli olan davranış, beceri ve alışkanlıkları kazandırmak
* Atıkların öz-niteliğini koruyarak nasıl ayrıştırılması gerektiği beceriyi kazandırmak
* Yetişkinlere geri dönüşümü nasıl öğreteceklerinin alt yapısını oluşturarak toplumsal bir geri dönüşüm haraketi başlatmak

 İsveçli iklim aktivisti Greta’nın bir sözü ile yazımızı bitiriyoruz.
 “Bir değişim yaratmak için asla çok küçük değilsin” 
– Greta Thunberg / İklim Aktivisti 
Eğitim içeriği hakkında bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. 
https://youtu.be/OuDNhfk8T8g
Yeşil Karıncalar Okulu hakkında daha fazla detaylı bilgi almak iletişim kısmından bizimle bağlantıya geçeblirsiniz.
İlgili haberler
Bugüne kadar hep büyükler çocuklara öğretti… Şimdi çocuklara kulak verme zamanı..(Yeni sekmede açılır)
Gıda Krizi(Yeni sekmede açılır)
Yeşil Karıncalar / Bir Geri Dönüşüm Hikayesi kitabı Good4trust platformunda(Yeni sekmede açılır)

YEŞİL KARINCALAR OKULLARI