Yeşil Karıncaların Düş Gördüğü Yer

indir2

Yeşil Karıncaların Düş Gördüğü Yer 1984 Avustralya – Batı Almanya yapımı bir Werner Herzog filmi.

Avustralya’da bir şirket, yerlilerin yaşadığı bölgede uranyum bulur. Çıkarılması, işletilmesi vs. için yerlileri o bölgeden göndermek isterler. Türlü tekliflerle gelseler de yerliler topraklarından kopmak istemez. İş mahkemeye taşınır ve yerliler kaybeder.

İşte bu bölgenin yerlileri inanırlar ki, yeşil karıncalar toplanıp böyle rüzgar gülleri gibi savrula savrula uçarlarken o bölgede, bir an duruverirler. O durdukları an yeşil karıncaların düş gördükleri andır. Ve bu düş asla engellenmemelidir.

Uzayla ilgili teorilerden bahsederken yerli adam uzun uzun bakar genç jeologa; “siz beyaz adamlar yitmişsiniz” der. “Toprağı anlayamıyorsunuz. Bir sürü saçma soru soruyorsunuz. Yeryüzündeki varlığınızın sonu gelecek. Duygunuzu, gayenizi, istikametinizi yitirmişsiniz.”

Onlar, kesilen devasa bir ağacın, üzerine beton dökülmüş ve hiç ihtiyaçları olmayan bir süpermarkete dönüşmüş zemininde bağdaş kurup düşlerinde çocuklarını gören yerliler, ağaca hürmet eden, karıncanın yolunu kutsal bilenler, elbette kanmazlar sunulan maddi tekliflere. Terk edeceklerse de burayı, onlara göre bir gidiş olmalıdır bu. Bir yeşil karıncanın sırtında uçarak süzülecekler, bir yabana konacaklar ve orada gönüllerince sevgili yeşil karıncalarla birlikte düş göreceklerdir. Belki de öyle olmuştur. Kocaman yeşil bir uçakla.