Sıfır Atık Yaşama Başlamak için Çantanızda Olması Gereken 5 Şey

Her ne kadar geri dönüşüm önemli olsa da, çevre dostu bir yaşam için yapacaklarımız burada bitmiyor.

Türkiye’de de yayınlanan Bea Johnson’ın Sıfır Atık Ev kitabında özellikle bireylerin ev ortamında yapabileceklerini 5 başlıkta özetlemiş.

  • İhtiyacın olmayanı reddet,

  • İhtiyaçlarını azalt

  • Tükettiğini yeniden kullan

  • Reddedemediğini azaltamadığını yeniden kullanamadığını geri dönüştür

  • Kalanları kompostta çürüt

Bu yüzden yapacaklarımızdan ilki aslında plastik şişe gibi tek kullanımlık ürünlere reddederek dışarıda da ihtiyaçlarımızı azaltmak.

Bunun için de bir kaç parçadan oluşacak sıfır atık hazırlık çantasını evimizde bulundurabilir, gideceğimiz yere göre bu çantadan malzemelerimizi yanımıza alabiliriz.

1- Bez Çanta:

Bez çanta özellikle plastik bez torba yasağından sonra günlük yaşamımızın da yavaş yavaş bir parçası oluyor.

Özellikle günlük küçük alışverişlerde, hem plastik ayak izimizi azaltmak hem de tasarruf etmek için, katlanarak küçülen bez çantalarını, el veya sırt çantanızın bir köşesinde tutabilirsiniz.

2- File Torbalar

Günlük alışverişlerinizin yanında, market alışverişiniz için özellikle sebze ve meyveleri koyabileceğiniz file torbaların da etkisi oldukça büyük.

Bu ürünler ile verilen ince plastik torbaların geri dönüşümü oldukça zor ve maliyetli olduğundan üreticiler, bu ürünlerin yenisini almayı tercih ediyor.

Siz de file torbalarınızı kullanarak, petrol bazlı bu poşetlerin üretiminde yer almayabilirsiniz.

3- Su matarası:

Neye benzediği aslında çok önemli değil, alüminyum, cam veya çelik malzemeden olsun hatta eski kavanozunuzla bile hem su içiminizi artırabilir, hem de günlük plastik şişe tüketiminizin önüne geçebilirsiniz.

Özellikle evden çıkarken su ile dolduracağınız bu mataralar yürüyüşlerde ve toplu taşıma araçlarında oldukça yararlı oluyor.

4- Kahve termosu:

Su matarasını kahve içmek için tabii ki kullanabilirsiniz, ama sürekli kahve tüketicisi iseniz mataranızda kahve tadı kalabilir.

Bunun önüne geçmek için, yolda olduğum ya da parkta kahve tüketeceğim günlerde, ben daha küçük ve hafif olan ayrı bir matara ya da termos taşıyorum.

Bir de #kahvemtermosta hareketi ile bazı kahvecilerde kahveyi indirimli alma şansı yakalamanız da cabası.

5- Cam Kavanozlar:

Gıda ürünlerinde siz de benim gibi cam kavanozları seçenlerdenseniz ve bunları atmaya eliniz gitmiyorsa, bir rafınız kavanozlar ile dolu olabilir.

Bu ürünler geri dönüşse de, biz de yeni bir kaynak tüketilmemesi için kavanozları yeniden kullanabiliriz.

Özellikle dışarıdan turşu alırken ya da bir önceki akşamdan kalmış yemeklerimi saklarken bu kavanozlar benim çok işime yaramakta.

Topluluğun Önemi

Her ne kadar bireyler yanında bu çantaları taşısa da, alışveriş yaptığımız ya da kahvemizi aldığımız yerlerin bu harekete katılmasının da önemi büyük.

Sürekli gittiğiniz cafélere termos kullanımına indirim yapan #kahvemtermosta hareketine katılmalarını,toplu bakliyat aldığınız yerlerde plastik kaplar yerine kendi cam kavanozları getirmeyi teklif edebilirsiniz.

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton’da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç’te Uppsala Üniversitesi’nde Sürdürülebilirlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknoloji, bireysel değişim ve akıllı politikalar ile küresel ısınmaya çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Fallout, Batman ve Yüzüklerin Efendisi’nin yeri onun için bir başka.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I accept the Privacy Policy