Ruhların Kaçışı

indir

 

Ruhların Kaçışı 2001 yapımı bir Hayao Miyazaki filmi. Herşeyin maddileştiği bir dünyada iyiliğin, aşkın, karşılık beklemeyen yardımın tüm kötülükleri altetmesinin masalı.

Chihiro’nun ailesi yollarını kaybedince kendilerini ormanın içinde başka bir diyara açılan gizemli bir kapının önünde bulurlar. İçeride eski zamanlardan kalma terkedilmiş gibi görünen bir köy vardır. Chihiro’nun anne ve babası burunlarına gelen yemek kokularına dayanamayıp o kadar çok yerler ki sonunda birer domuza dönüşürler. Onların açgözlülüklerinin bedelini Chihiro öder. Bilmediği bir yerde yapayalnız kalır, havanın da kararmasıyla birlikte korkuya kapılır. Üstelik ortaya garip yaratıklar çıkmaya başlamıştır. Haku ile karşılaşıp  ona yardım elini uzatmasıyla hikaye gelişir ve Chihiro’nun doğa tanrılarının temizlendiği hamama temizlikçi olarak girmesiyle de devam eder. Chiriro anne ve babasını normale döndürüp kendi dünyalarına gidebilmek için mücadele verirken kaybolmuş ruhlara da elini uzatır. Bir büyüme ve yolculuk hikayesidir Ruhların Kaçışı.

Miyazaki, doğadaki her varlığın bir ruhunun olduğu inancından yola çıkıp doğadan koptukça bu ruhların kirlendiğini anlatıyor bize. Ve “doğa tanrıları”nın doğayı mahveden insana karşı ne kadar öfke dolu olduklarını. Açgözlülük, çıkar ilişkileri, önyargılar, duyarsızlık, paraya itibar, doğanın kirletilmesi gibi insanın yarattığı sorunlar iyi niyet ve karşılıksız sevgiyle çözülüyor filmde.

İnanılmaz bir görsellik, ayrıntı zenginliği,  sıcacık bir anlatımla umut dolu bir film Ruhların Kaçışı.