Food Inc.

[:tr]51uxEMetWGL._SX940_

Food İnc. 2008 yapımı bir Rebert Kenner belgeseli.

Çayırda otlayan inekler çimenlerin üst kısımlarını yiyip altlarını ayaklarıyla biçiyorlar ve diplerine sonradan gübre haline gelecek olan dışkılarını bırakıyorlar. Yani bir sonraki öğünde yiyecekleri otları kendileri hazırlayıp hasadını da yapıyorlar. Her şey doğal devam ederken insan geliyor ve kapitalizm bu doğal döngüyü bitiriyor.

Food, İnc. hayvanların bizim soframıza gelene kadar çektiği acıları, tavukların, ineklerin, danaların genleriyle ve beslenme alışkanlıklarıyla nasıl oynandığını, bunun sonucunda fast foodun neden olduğu ölümleri ve  sadece ABD’nin değil birçok ülkenin nereye sürüklendiğini anlatıyor. Aynı zamanda çiftçinin koşullarını, artık ne kendi hayvanını yetiştirip ne de kendi tohumunu kullanabilmesini, hayvancılığın fabrikasyona dönüşmesini ve çiftçinin sadece devletin dayattığı tohum ve yemi kullanmak zorunda oluşunu izliyoruz.

Tohum – ilaç ve ambalaj şirketleri kazanırken çiftçi kredi çekmek zorunda bırakılıp iflasa sürükleniyor.

Devlet ve gıda şirketleri ne yediğimiz bilmemizi istemiyor. O yüzden ürünlerin üzerine neden içeriği ve gdo etiketi koymadığını açıklayamıyor. Ve dünya gdo dan uzaklaşmaya çalışırken biz ısrarla pazara sokmaya çalışıyoruz.

Hem üreticinin hem tüketicinin köleleştirildiği bu küresel gıda terörünün organik gıda alımıyla sonlanacacağına dair çok da gerçekçi olmayan bir çözüm önerse de, Food, Inc. yine de endüstriyel gıdalara ve arkasında olan bitene dair iyi bir analiz sunuyor.

 

          “Domates gibi gözükse de, bir tür kavramsal domates aslında… Yani, yalnızca bir idea olarak domates.” Michael Pollan[:]