Mahkeme kararına inat 10 kat büyüyen taş ocağı projesi!

Mahkeme kararına inat 10 kat büyüyen taş ocağı projesi!

Çeşme’nin Germiyan Mahallesi’nde yapılması planlanan ve “ÇED gerekli değildir” kararı yargı tarafından iptal edilen taş ocağı projesinin üretim alanı, mahkeme kararına inat 25 hektardan 66 hektara çıkarılarak on kat artırıldı. Yöre halkının itiraz ettiği taş projesi, bu kez halkın karşısına 10 kat daha büyük bir proje olarak çıkarılacak.

İzmir’in Çeşme İlçesi’ne bağlı Germiyan Mahallesi’nde, yöre halkının hukuk mücadelesi sonucunda yargının “dur” dediği taş ocağı projesi, adeta mahkeme kararı yokmuşcasına, bu kez kapasitesi 10 kat artırılarak yeniden halkın önüne konulacak. Taş ocaklarına karşı halkın kazandığı yargı zaferinin ardından, Ali Tekin Kalker Kırma Eleme Tesisi’nin Çevresel Etki Değerlendirme Raporu (ÇED) yeni kapasitesiyle halkın kantarına çıkıyor.

Ege’de Son Söz‘den Onur Deniz‘in haberine göre, Çeşme’nin Germiyan Mahallesi’nde sayıları artan taş ve kalker ocakları yöre halkı tarafından yargıya taşınmış, İzmir 4. İdare Mahkemesi, taş ocakları için verilen “ÇED gerekli değildir” kararını iptal etmişti.

KAPASİTE 10 KAT ARTTI

İptal kararının ardından Çeşme’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan Kutlu Aktaş Barajı havzasına inşa edilmesi planlanan taş ocağıyla ilgili başlatılan ÇED Raporu’nda değişiklikler yapıldı. Önceden verilen “ÇED gerekli değildir” kararını referans gösteren firma, entegre kalker ocağı, kırma-eleme- plentmiks ve hazır beton tesisi için kapasite artışına gitti. Eski projede 25 hektar olarak belirlenen proje sahası, yeni planda 66 hektara çıkarıldı. Yeni saha alanına göre hazırlanan projede eskiden 250 bin ton olan kalker üretim kapasitesi, 2 milyon 500 bin tona çıktı.

Yeni proje İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sunulurken, ÇED süreci kapsamında yöre halkının bilgilendirilmesi toplantısı için tarih belli oldu. Proje 4 Şubat 2016 tarihinde yöre halkı tesis hakkında bilgilendirilecek.